niedziela, 15 marca 2020

"Nellie. Zauroczenie"- Sylvie Payette


Nellie nadal pozostaje w Mont-Real i razem ze swoimi przyjaciółmi stara się odkryć zagadkę powrotu do domu. Przy tym zostaje wplątana w polityczne utarczki, a jej życie staje się zagrożone. Czy dziewczyna będzie potrafiła wybrać które życie chce wieść?


  Autor: Sylvie Payette
Tytuł oryginalny: "Nellie. Protection"
Gatunek: Fantastyka młodzieżowa
Wydawnictwo: Dragon
Tłumaczenie: Marzena Dupuis
 Liczba stron: 256
Rok wydania: 2020

Zacznijmy od bardzo ważnej rzeczy. Okładki ten serii są CUDOWNE! Już pierwszy tom był pięknie wydany, a okładka tej części w moim odczuciu jest jeszcze ładniejsza. Oddają one idealnie klimat tych pozycji, jej bajkowość i to, że jest skierowana do młodszych czytelników.

W "Nellie. Zauroczenie" autorka w większej mierze skupiła się na polityce i niestety na romansie. O ile ten pierwszy aspekt jest dla mnie zdecydowanie na plus to pojawiający się tutaj trójkąt miłosny do mnie nie przemawia.

Kreacja bohaterów pozostaje niezmienna i nadal są oni nijacy. Żadna z postaci się nie wyróżnia, wszyscy z nich są typowi. Nellie nadal pozostaje niezdecydowana i trochę głupiutka, Armand to jeden z najbardziej irytujących bohaterów z jakimi miałam do czynienia, a Henri.... Henri jak tak teraz myślę jest całkiem dobrze wykreowany i w sumie go polubiłam.

Polityka w tej książce jest mocno zarysowana i przystępnie przedstawiona, dzięki czemu trafi do młodszego czytelnika i być może skłoni go do dalszego zagłębienia się w ten temat. Ja mając 13 lat po przeczytaniu tej książki zainteresowałabym się działaniem monarchii, tym czy dziedziczenie tronu jest sprawiedliwe.

Bardzo żałuję, że w tym tomie Payette całkowicie pominęła teorie fizyczne, które stanowiły mocny punkt poprzedniej części. Dla młodego czytelnika teoria baniek mydlanych brzmi niezwykle ciekawie i szkoda, że autorka dalej tego nie pociągnęła.

 "Nellie. Zauroczenie" niestety podobało mi się nieco mniej niż poprzednik. Stało się to głównie za sprawą mocniej zarysowanego wątku miłosnego, który już w przypadku pierwszej części nie przypadł mi do gustu. Należy pamiętać, że są to książki skierowane do młodszych czytelników i gdybym nie miała tych swoich 20 lat na pewno spodobałyby mi się bardziej. Nie mogę jednak odmówić tej książce, że miło spędziłam z nią czas. Idealnie nadawała się do czytania na nudnych wykładach. Jeśli macie rodzeństwo w wieku podstawówkowym to możecie polecić im tą pozycję.

Ocena:
6/10

Książkę przeczytałam, dzięki uprzejmości wydawnictwa Dragon.
Udostępnij

14 komentarzy :

 1. Nie przepadam za tego typu książkami więc sobie ja odpuszczę.
  Pozdrawiam ��
  www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że książka Cię zawiodła, bo okładka faktycznie piękna i zachęcająca :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Są książki, które czyta się najlepiej w młodym wieku, bo właśnie do takich odbiorców są kierowane, ale zdarzają się i takie, że choć napisane dla młodzieży, wciągną również dorosłych. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam 1 tom do tego jeszcze się nie zabrałam, ale jestem ciekawa jak wypadnie drugi tom ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie jest to lektura, po którą mam zamiar sięgnąć mimo świetnej recenzji. Nie mój gatunek.

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety to już nie mój target wiekowy i tak szczerze, to nigdy nie ciągnęło mnie do poprzedniej części ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. A do mnie okładka nie przemawia. Gdybym mijała ją w księgarni to na pewno nie zwróciłabym na nią uwagi :( Ta książka raczej nie trafi na moją listę "do przeczytania".

  OdpowiedzUsuń
 8. Jakoś niespecjalnie jestem przekonana do tej serii. Oglądałam kilka recenzji na YouTube i raczej siebie tę historię odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zupełnie nie moje klimaty czytelnicze.

  OdpowiedzUsuń
 10. Przede mną jeszcze pierwszy tom, ale muszę przyznać, że chociaż mnie ciekawi, to nie jest mój priorytet.

  OdpowiedzUsuń
 11. Zgadzam się w w kwestii okładek:) Jednak po tę serię nie sięgnę. Nie mój typ, a jak ty jesteś jeszcze nie całkiem z tej lektury usatysfakcjonowana, to tym bardziej nie ma co jej czytać

  OdpowiedzUsuń
 12. Czytałam pierwszą część była okej, ale nie mam ochotę sięgać po kolejne tomy.

  OdpowiedzUsuń
 13. Mnie również w pewnym sensie zawiodła ta książka.

  OdpowiedzUsuń

Designed by Blokotek. All rights reserved.