Autor szablonu: Ariana dla WS | Blogger | X | X | X | X

poniedziałek, 6 lutego 2017

"Dziesięć płytkich oddechów"- K.A Tucker

 Kacey razem z swoja siostrą wyrusza do Miami. Jest ona bardzo zamknięta w sobie, nie chce z nikim rozmawiać, ani nie pozwala się dotykać. Jej jednym oparciem jest Liv- jej siostra. Zmienia się to jednak, gdy poznaje Trenta- tajemniczego przystojniaka. Jednak dziewczyna nie wie jak mroczny skrywa on sekret.

Autor: K.A Tucker 
Tytuł oryginalny: "Ten Tiny Breaths" 
Gatunek: New Adult 
Wydawnictwo: Filia 
Tłumaczenie: Katarzyna Agnieszka Dyrek 
Liczba stron: 417 
Rok wydania: 2014 
Oddychaj... Dziesięć Płytkich Oddechów... Przyjmij je. Poczuj je. Pokochaj je.
Zabierając się za "Dziesięć płytkich oddechów" spodziewałam się typowej powieści NA, wtedy jednak nie wiedział jak bardzo się mylę. Powieść K.A Tucker pochłonęła mnie, trzymając w napięciu do ostatniej strony.

Problem poruszony przez autorkę jest ciężki. ZSP (zespół stresu pourazowego), to choroba z którą samemu trudno się uporać. Potrzebna jest rozmowa, zrozumienie. Narkotyki, alkohol są tylko chwilowym rozwiązaniem, dodatkowo pogorszającym sprawę. Wszystko to potwierdza się na przykładzie Kacey. Dziewczyna ucieka w kick-boxing, by uśmierzyć swój ból. Pomaga. Jednak tylko na chwilę... 
Ignoscentia [...] Ponieważ przebaczenie ma moc uzdrawiania.
Zdecydowanie jednym z największych atutów powieści są bohaterowie. Każdy z nich jest całkowicie inny, ich zachowania są zupełnie różne. Autorka nie pominęła bohaterów drugoplanowych. Każdemu z nich poświęciła na tyle czasu, aby czytelnik poznał każdego z nich, a nie tylko Kacey i Trenta. 

Kacey i Trent to bohaterowie specyficzni. Zamknięci w sobie, posiadający wiele tajemnic. Ich walka z kłopotami i pokonywanie kolejnych przeciwności są opisane w sposób absolutnie genialny. Trzeba przyznać, że książka pod względem psychologicznych jest arcydziełem. 
Przeszłość nie stanowi o tym, kim jesteśmy. Ja to ja, ty to ty i właśnie tym musimy być.
Musze też przyznać, że nie wszystko w tej pozycji było idealne. Osobiście mam ogromny problem z uczuciem jakie łączy głównych bohaterów. Jak dla mnie było ono nie naturalne i trochę przesłodzone. Oczywiście mają wiele wspólnego i temu nie można zaprzeczyć, jednak Kacey osoba całkowicie zamknięta, która najchętniej nie utrzymywałaby kontaktów z innymi ludźmi, nagle nie wiadomo skąd "zakochuje się" w Trencie. Jak dla mnie było to zwykłe pożądanie, co najwyżej zauroczenie, na pewno nie miłość. Trzeba też przyznać, że później ich uczucie staje się naprawdę trwałe i wtedy można jest nazwać miłością.

Minusem można nazwać też to, że mniej więcej w połowie domyśliłam się jaką tajemnicę skrywa Trent. Mimo to dalej z ogromną przyjemnością ,pochłaniałam kolejne strony. 
Składam się z siedmiu warstw popieprzenia okraszonych odrobiną gównianego szaleństwa.
"Dziesięć płytkich oddechów" to powieść o stracie, miłości przebaczeniu. O ponownej nauce życia. O odnajdywaniu sensu istnienia. O sile rodziny oraz przyjaźni. Wszystko to sprawia, że jest to książka warta przeczytania, może trochę przewidywalna i naiwna, ale również bardzo mądra. Plusem jest również to, że K.A Tucker zafunduje wam karuzelę emocji, zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych. Dajcie tej pozycji szansę. Jestem pewna, że na pewno się z niej czegoś nauczycie. 

Ocena:
9/10

7 komentarzy:

 1. Jestem bardzo ciekawa tej książki. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się ją przeczytać ^^

  Zabookowany świat Pauli

  OdpowiedzUsuń
 2. W takim razie wpisuje ją na moją listę must read 😁
  Claudia_books

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem ogromnie ciekawa tej pozycji i ogólnie całej serii ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale świetny post ;) Słyszałam wiele o tej książce, ale nie doszłam do zakupu. Zachęciłaś mnie i myślę, że przy następnej okazji dostanie się w moje ręce. Bardzo lubię takie książki ;) Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do siebie :)

  mojpowodbyoddychac.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. uwielbiam tą książkę! <3
  świetna recenzja! :)
  obserwuję Twojego bloga i zapraszam do mnie ->http://nie-oceniam-po-okladkach.blogspot.com/

  pozdrawiam <3

  OdpowiedzUsuń
 6. Już nie długo się za nią zabiorę 😄

  OdpowiedzUsuń