piątek, 14 lipca 2017

Tygrysi Księżyc- Antonia Michaelis


Farhad jest szesnastoletnim złodziejaszkiem żyjącym na ulicach Indii. W pogoni za srebrnym amuletem zostaje wezwany przez boga Krysznę, aby odszukać jego córkę, która została porwana przez króla Demonów Rwande. Pomóc ma mu w tym śnieżnobiały tygrys- Nitish. Czy chłopak zdoła przemierzyć cały kraj w poszukiwaniu księżniczki? Czy będzie potrafił okazać komuś uczucie?

Autor: Antonia Michaelis
Tytuł oryginalny: "Tiger Moon"
Gatunek: Fantastyka
Wydawnictwo: Egmont
Tłumaczenie: Małgorzata Mirońska
Liczba stron: 403
Rok wydania: 2009
Przed śmiercią - powiedział Lalit - nie można uciec. Trzeba ją przyjąć, kiedy nadejdzie.
Tygrysi Księżyc znalazłam w bibliotece szkolnej. Nigdy nie słyszałam o tej powieści, ale urzekła 
mnie okładka i opis. Jako, że lubię książki, których akcja rozgrywa się w egzotycznych krajachpostanowiłam przeczytać tę pozycję. Wtedy nie wiedziałam, jak bardzo pokocham tą lekturę.

Styl Antoni Michaelis jest niezwykle barwny. Autorka czaruje słowem. Jej sposób pisania mnie uwiódł i z każdą stroną, byłam pod coraz większym wrażeniem. Pisarka jest przykładem tego, że można pisać "poetycko", a za razem prosto i zrozumiale dla każdego.

Powieść podzielona jest na cztery części, a każda z nich zakończona jest historią opowiadaną przez kobietę o turkusowych oczach. Safia została kupiona jako dziewica przez bogatego kupca Ahmeda Mudhiego. Dzięki temu zabiegowi książka została urozmaicona i przez to poznajemy życie w hinduskim haremie.
Przecież ty, drogi Farhadzie Kamalu, nie należysz do tych, którzy dotrzymują obietnic, prawda?
Nie- powiedział szybko Farhad- Kiedyś rzeczywiście taki byłem, ale to było dawno i już tego nie pamiętam. Teraz jestem inny. 
Farhad oraz Nitish przez całą książkę przechodzą przemianę. Piękną przemianę. Z postaci wycofanych, zamkniętych na ludzi stają się wspaniałymi przyjaciółmi, wspierającymi się w każdej chwili. Ja z ogromną przyjemnością i z uśmiechem na twarzy obserwowałam ewolucję bohaterów.

Tygrysi księżyc to bajeczna powieść o miłości, przyjaźni , zaufaniu, poznawaniu siebie oraz pokonywaniu własnych słabości. W książce tej rzeczywistość miesza się z fikcją. Autorka świetnie wykreowała bohaterów, z którymi bardzo się zżyłam, oraz ukazała rzeczywistość Indii która większości ludzi kojarzy się z barwnymi strojami rodem z Bollywoood i aromatycznym jedzeniem. Jednak Indie to państwo kontrastów, w którym jedni walczą o przetrwanie, a inni pławią się w luksusach. Państwo w którym panuje ogromna niesprawiedliwość. Państwo całkowicie inne od wszystkich europejskich. Państwo, którego większość ludzi się boi. Państwo wielu religii. Państwo w którym konkurują ze sobą różne kultury. W powieści tej autorka w przystępny sposób, świetnie wytłumaczyła wszystkie te aspekty, tak, aby każdemu człowiekowi chociaż odrobinę przybliżyć zwyczaje tego fascynującego kraju. Trzeba docenić to jaki wielki trud w to włożyła. Antonia Michaelis nie pozyskała tych informacji z pierwszej lepszej internetowej strony, lecz musiała albo być w Indiach, albo spędzić wiele godzin, na pozyskiwaniu informacji o tym regonie.

Tygrysi księżyc to książka przy której płakałam, śmiałam się, ale przede wszystkim rozmyślałam nad niesprawiedliwoścpanującą na tym świecie ( muszę tu wspomnieć, że nie jestem typem filozofa). Antonia Michaelis stworzyła powieść inną niż wszystkie. Głęboką, pouczającą, poruszającą i przede wszystkim mimo swojej baśniowości prawdziwą. Nie jest to książka, którą czyta się szybko, nie pochłoniemy jej w jeden dzień. Autorka nie posiada lekkiego pióra. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to pozycja, która spodoba się każdemu. Jest to książka dla osób, które lubią czytać o egzotycznych krajach, chcą poznać ich kulturę. Dla osób, którym nie przeszkadza to, że książkę czyta się wolno. Dla osób, które docenią to jak wyjątkowa ona jest.
-Przestań wreszcie biadać i skup się na przyszłości! Nie ma sensu zastanawiać się nad tym, co się stało i co się już nie odstanie...
Mimo wszystko polecam ją każdemu. Mam nadzieję, że jak ją przeczytasz to chociaż przez chwilę zatrzymasz się i przemyślisz to co autorka chciała Ci przekazać.

Ocena:
11/10
Udostępnij

10 komentarzy :

 1. Również lubię książki, których akcja rozgrywa się w egzotycznych zakątkach świata. Nie przypominam sobie, żebym czytała powieść, której akcja toczy się w Indiach, więc jestem zaintrygowana. Ten baśniowy klimat też do mnie przemawia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To niesamowite jakie perełki można znaleźć w bibliotekach ♥ Muszę gdzieś znaleźć tą książkę i ją przeczytać ;)

  Pozdrawiam:
  adventureinthelibrary.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnią książką, którą czytałam a jej akcja działa się w Indiach, to Tajemniczy ogród i Klątwa tygrysa. A że Indie uwielbiam zgłębiać, to i po tę książkę z chęcią sięgnę

  Pozdrawiam!
  To Read Or Not To Read

  OdpowiedzUsuń
 4. Po takiej recenzji muszę dopisać tę książkę do mojej listy.
  Pozdrawiam i zapraszam
  Booki-v.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeszcze nie słyszałam o tej książce. Ale recenzja mnie do tego skłoniła.
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie :D
  https://gosiaandbook.blogspot.com/2017/07/wywiad-z-hersiak.html

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapowiada się cudownie. Nigdy o niej nie słyszałam, ale bardzo się cieszę, że przeczytałam Twoją recenzję, bo ominęłaby mnie taka świetna książka.

  OdpowiedzUsuń
 7. Pierwszy raz widzę tę książkę, jednak wydaje się ona bardzo interesująca.

  Pozdrawiam serdecznie. :)
  niezapomniany-czas-czyli-o-ksiazkach.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Koniecznie muszę tę książkę przeczytać! Uwielbiam właśnie takie indyjskie, egzotyczne klimaty, więc po taką gorącą przygodówkę z przyjemnością w wakacje sięgnę. :)
  Dzięki za polecenie!

  Chętnie obserwuję!
  NaD okładkę ‹dawne LimoBooks :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ojej! Nie słyszałam wcześniej o tej książce i choć nie jestem pewna, czy na pewno mi się się spodoba, to tak piękne i niej mówisz, że czuję się przekonana do jej przeczytania xD ❤ Opis bardzo mnie zaciekawił, a do tego Indie ❤ to taki egzotyczny kraj i tak niewiele o nim wiem, że z chęcią bym przeczytała jakąś powieść z akcją właśnie tam ^_^ Ale trochę obawiam się stylu autorki... jestem fanką tych lekkich stylów, także tutaj może być ze mną ciężko, ale nie nastwiam się pesymistycznie! Może też znajdę tę pozycję w bibliotece i wtedy z chęcią bym ją przeczytała ❤ ^_^

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, być może dlatego, że wolę czytać o Turcji niż Indiach, jednak książka wydaje się bardzo interesująca.

  Pozdrawiam cieplutko i ściskam :*
  M.
  martynapiorowieczne.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Designed by Blokotek. All rights reserved.